Blog

Java – tworzenie pliku txt

Hejka

Być może zajdzie kiedyś potrzeba, że zmuszeni będziecie zapisać, odczytać lub usunąć pewne informacje z przykładowego pliku w formacie txt. W Javie znajdują się do tych operacji odpowiednie biblioteki okraszone funkcjami.
Dziś postaram się pokazać i pokrótce omówić w jaki sposób utworzyć plik .txt. W niedalekiej przyszłości pokaże jak zapisywać, odczytywać i modyfikować tego typu pliki.
Do dzieła!

ZOBACZ KOD PROGRAMU

public static void CreateFile(String nazwa_pliku)
{
  try {

    File plik = new File(nazwa_pliku);

    if (plik.createNewFile()){
      System.out.println("Plik zostal stworzony!");
    }else{
      System.out.println("Plik juz istnieje");
    }

  } catch (IOException e) {
    e.printStackTrace();
  }
}


Jest to funkcja, która jako parametr odbiera nazwę pliku. O czym należy jeszcze wspomnieć to fakt, iż nie używamy w tej funkcji ścieżki do tego pliku. Oznacza to, że plik ten jeśli istnieje musi znajdować się w tym samym katalogu, w którym znajduje się nasz program.
Tworzymy nowy obiekt o nazwie naszego pliku. Następnie “próbujemy” stworzyć nowy plik. Jeśli plik dotychczas nie istniał zostanie utworzony. W przeciwnym wypadku na ekranie ujrzymy wiadomość, że plik już istnieje.

W tym programie widać również zastosowanie metody wyjątków, czyli weryfikacji i obsługi błędów związanych z bliżej nie określonymi problemami podczas tworzenia pliku .txt. Wyjątki służą programiście do określenia i wyeliminowania powstałych na etapie kompilacji i działania programu błędów skojarzonych z daną operacją. Stąd też zastosowanie dyrektyw try oraz catch.

 • Data Wpisu Maj 29, 2014 - 12:44 am
 • Utworzył Azura
 • Kategoria

Brak komentarzy.

SkomentujWszelki prawa zastrzeżone przez CordaSystems